Keystone logo
© UW
University of Warsaw - Faculty of Political Science and International Studies

University of Warsaw - Faculty of Political Science and International Studies

University of Warsaw - Faculty of Political Science and International Studies

Tanıtım

Polonya'nın en büyük üniversitesi olan ve 200 yılı aşkın bir süredir akademik mükemmelliğin sembolü haline gelen Varşova Üniversitesi'ne (UW) hoş geldiniz. UW, geleneğin modernlikle buluştuğu ve bilimin yenilikle el ele gittiği bir yerdir. Varşova Üniversitesi, beşeri bilimlerden fen bilimlerine kadar çok çeşitli disiplinleri kapsayan 100'den fazla çalışma alanı sunmaktadır. Ayrıca, UW 44 İngilizce öğretim programı sunarak dünyanın her yerinden gelen öğrenciler için ideal bir yer haline gelmektedir.

UW, prestijli sıralamalarda üst sıralarda yer alarak uluslararası sahnede tanınmaktadır. UW'de eğitim almak sadece bilgi edinmek değil, aynı zamanda tutkuları geliştirmek ve yeni olasılıkları keşfetmek demektir. Üniversite, öğrenciler, doktora öğrencileri ve UW çalışanları için bir yardım hattı gibi öğrenciler için birçok girişim yürütmektedir.

Varşova Üniversitesi sadece bir öğrenim yeri değil, aynı zamanda zengin bir kültürel ve sosyal yaşamı deneyimleyebileceğiniz bir yerdir. UW, ilham verici insanlarla tanışabileceğiniz, değerli bağlantılar kurabileceğiniz ve ömür boyu sürecek anılar yaratabileceğiniz bir yerdir.

Sizi UW topluluğuna katılmaya ve Polonya'nın kalbinde unutulmaz bir akademik macera yaşamaya davet ediyoruz. UW bir üniversiteden daha fazlasıdır, sizin geleceğinizdir. Yolculuğunuza bugün başlayın!

WNPiSM'in Tarihçesi

Varşova'da siyaset bilimi eğitimi geleneği, Varşova Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası Çalışmalar Fakültesi'nin (eski adıyla Varşova Üniversitesi Gazetecilik ve Siyaset Bilimi Fakültesi) tarihinden çok daha eskidir. İlk Siyaset Bilimi Okulu 1917 yılında kurulmuştur.

1967 yılında, o zamanki Varşova Üniversitesi Felsefe Fakültesi bünyesinde, daha önce var olan fakülte dışı bir birim olan Varşova Üniversitesi Siyaset Bilimi Koleji'nin personeline dayalı olarak Siyaset Bilimi Enstitüsü kurulmuştur. 1968 yılında, üniversitedeki organizasyonel değişikliklerin bir parçası olarak, siyaset bilimleri, felsefe, sosyoloji ve ekonomi ile birlikte Varşova Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi'ne devredildi.

Varşova Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası Çalışmalar Fakültesi, 1975 yılında faaliyete geçen Varşova Üniversitesi Gazetecilik ve Siyaset Bilimi Fakültesi'nin devamı niteliğindedir (1 Eylül 2016'dan beri). Bu birim gazetecilik ve siyaset bilimi eğitimi vermekteydi. 1970'li yıllar Fakültenin dinamik bir gelişim gösterdiği ve 1976'da Uluslararası İlişkiler Enstitüsü ve 1977'de Sosyal Politika Enstitüsü ile iç yapısının genişlediği bir dönem olmuştur. 2012 yılında Avrupa Çalışmaları Enstitüsü kurulmuştur.

Varşova Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası Çalışmalar Fakültesi'nin yeni adı, Gazetecilik Enstitüsü'nün yapısından ayrılmasının bir sonucudur.

Fakülte Kurulu'nun kararı uyarınca, 1 Temmuz 2019 tarihi itibariyle Fakülte'nin ayrı ayrı Enstitülerinin varlığı sona ermiştir: Siyasal Bilgiler Enstitüsü (1967'den beri mevcuttur), Uluslararası İlişkiler Enstitüsü (1976), Sosyal Politika Enstitüsü (1977) ve Avrupa Çalışmaları Enstitüsü (2012). Bunların yerine 15 bilim ve araştırma bölümü kurulmuştur.

Kampüs Özellikleri

Şehrin kalbinde yer alan Varşova Üniversitesi'nin tarihi bölgesi, güzel mimarisiyle dikkat çekiyor. Binaların heykelsi dekorasyonu, etkileyici iç mekanları ve binaları çevreleyen yeşillikler, Krakowskie Przedmieście'deki kampüsü Varşova'nın başlıca turistik mekanlarından biri haline getirmektedir. Üstünde kartal bulunan kapı, Üniversitenin sembolü olmasının yanı sıra Kraliyet Yolu ziyaretçileri için zorunlu bir durak haline geldi.

Büyük bir özenle restore edilen tarihi yapılar üniversitenin tek yüzü değil. Ana kampüsün yakınında bulunan Üniversite Kütüphanesi 1999 yılında açılmış ve üniversitenin mimarlık tarihinde yeni bir sayfa açmıştır. Bina Powiśle'nin karakterini değiştirdi ve Varşova sakinlerinin en sevdiği yerlerden biri haline geldi. Sonraki yıllarda açılan üniversite yatırımları da tıpkı BUW gibi hem işlevsel hem de mimari açıdan ilgi çekici. Varşova'nın manzarasını zenginleştiriyor ve kullanıcılara rahat bir çalışma alanı ve dinlenebilecekleri ilgi çekici şekilde düzenlenmiş ortak alanlar sağlıyor.

  Mezun İstatistikleri

  Konumlar

  • Śródmieście

   Auditorium Building (Collegium Politicum) Krakowskie Przedmieście 26/28, 00-927 Warsaw, Poland, 00-927, Śródmieście

   sorular