Keystone logo
University of Oradea

University of Oradea

University of Oradea

Tanıtım

Hakkında University of Oradea

University of Oradea 'in misyonu, bireyin sosyal, mesleki ve en önemlisi entelektüel gelişimi bağlamında ulusal ve uluslararası bağlamda yüksek standartta eğitim ve araştırma sağlamak ve aynı zamanda Oradea'nın sosyal ve kültürel gelişimi. Bu misyonlar, dünyanın her yerinden öğrenci çekmek, üniversiteyi ülkenin ve Avrupa'nın en iyi eğitim kurumları arasında konumlandırmak ve genel olarak akademik eğitimin ve bilimsel araştırmanın önemini ve önemini daha geniş bir topluluğa iletmek gibi amaçlarla şekillenmektedir. özellikle bu üniversite bünyesinde yürütülen bir tanesi. University of Oradea 39 ülkeden 352 kurumla uluslararası ilişkiler gerçekleştirdi.

15 fakülte bünyesinde çok çeşitli lisans, yüksek lisans, doktora ve lisansüstü programları ile öğrencilere en üst düzeyde akademik eğitim verilmektedir. Her fakültede öğretim ve eğitim faaliyetleri bilimsel araştırmalarla zenginleştirilmektedir. Mesleki performans ve ahlaki davranışın yanı sıra bilimsel araştırma, akademik personelin akademik değerlendirmesinde öncelikli kriter haline gelir.

Kısa tarih

1780'de Oradea'da bir "Üstün Felsefi Eğitim Kurumu" kuruldu ve bu, 1788'de Hukuk Fakültesi oldu, sadece Romanya'nın değil, aynı zamanda Doğu Avrupa'nın geniş bir bölgesinin de en eski fakültesi.

1921'den beri Hukuk Fakültesi'nin tüm dersleri Romence dilinde yapıldı, 1923'te iki İlahiyat Akademisinin kurulmasıyla Oradea'nın akademik hayatı yeni boyutlar kazandı.

Oradea Hukuk Akademisi, iki ilahiyat akademisi ile birlikte, bir edebiyat fakültesini entegre ederek ileriye doğru bir adım daha atacak ve böylece Oradea'da bir Crisana Üniversitesi kurma şeklindeki eski arzuya ulaşacaktı. Ancak 1934'te, uğursuz koşullar altında ve 150 yıllık uzun süreli faaliyetin ardından, Oradea'nın akademik çekirdeği olan Hukuk Fakültesi Cluj'a transfer edildi.

Oradea Hukuk Akademisi'nin yaklaşık otuz yıldır faaliyet göstermemesinin ardından, 1 Ekim 1963'te, Eğitim Bakanlığı'nın emriyle, Oradea'da genel olarak öğretim kadrosu eksikliğini gidermek amacıyla 3 yıllık bir Pedagoji Enstitüsü kuruldu. eğitim. Yeni akademik kurum, önümüzdeki yıldan itibaren Tarih-Coğrafya ve Beden Eğitimi Fakültesi'nin bağlı olduğu Filoloji ve Matematik ve Fizik olmak üzere iki fakülte bünyesinde faaliyetine başlar.

Mayıs 1990'da, Romanya hükümetinin bir kararnamesiyle, Teknik Üniversite, Oradea'nın bazı prestijli akademik geleneklerini izleyerek kuruldu. Daha sonra üniversitenin adı University of Oradeaolarak değiştirilmiştir.

Şu anda University of Oradea , ARACIS tarafından verilen yeterliliğe sahip akredite bir kamu akademik kurumudur: Yüksek Güven Derecesi (Grad Ridicat De Încredere).

126794_pexels-foto-3184291.jpeg

Sahte / Peksel

University of Oradeabünyesinde, öğrencilere öğretmenlik eğitimi veren ve çok çeşitli uzmanlık alanlarında öğretmen dereceleri ile tamamlanan öğretmenlerin eğitim düzeylerinin iyileştirilmesini sağlayan Öğretim Elemanı Eğitimi Bölümü (DPPD) bulunmaktadır.

Aynı zamanda uzaktan eğitimin sürekli gelişimine de dikkat çekilmektedir ve bu amaçla Uzaktan Eğitim ve Düşük Frekanslı Eğitim Dairesi (DIDIFR) bulunmaktadır. Temel amacı yeterliliklerin geliştirilmesi ve başlangıç eğitimi (lisans, yüksek lisans, doktora) şeklinde edinilen bilgilerin tamamlanması olan Üniversitede Sürekli Eğitim Bölümü de kurulmuştur (DEP). Sürekli mesleki eğitim alanındaki eğitim faaliyetleri şunları içerir: dönüşüm/yeniden eğitim; Eğitim Kursları; Lisansüstü uzmanlık kursları; Lisansüstü eğitim kursları; Atölyeler.

University of Oradea 'ın didaktik ve araştırma faaliyeti, çalışma programlarına ve öğrenci sayısına karşılık gelen uygun bir Akademik ortamda gerçekleştirilir. Sürekli genişleyen ve modernleşen miras, ARACIS gereklilikleri doğrultusunda kaliteli eğitim sürecini yürütmek için yüksek standartlar sağlar. University of Oradea 49 bölümü olan 15 fakülteye ve kurumsal olarak onaylanmış 27 araştırma merkezine sahiptir. Çalışma programlarının sayısı: 112 (7 - ID, 1 - FR), 83 yüksek lisans, 12 PhD. Çok önemli, üniversitenin Oradea Üniversite Yayınevi ve kendine ait iki matbaası vardır.

Üniversitenin eğitim-araştırma ve araştırma süreci için maddi temeli şunlardan oluşur:

 1. Binalardaki eğitim alanları: 300 kişilik Aula Magna, 200 kişilik iki Aula, 100 Amfi tiyatro ve derslik, 71 seminer odası, 343 laboratuvar ve bir mikro prodüksiyon salonu.
 2. Oradea'daki Üniversite Kütüphanesi - genel merkez, 5 okuma odası ve 6 kitapçı olmak üzere binanın 5 katına dağılmış toplam 7800 m2 alana sahip modern tesislere sahiptir. Kütüphanenin yayın fonu, geleneksel katalogda (alfabetik ve sistematik olarak) ve OPAC bilgisayarlı kataloğunda bulunabilen 305.000'den fazla kitap, dergi, STAS, patent, poster, CD, DVD'den oluşmaktadır. Kütüphane koleksiyonları, satın almalar, yurt içi ve yurt dışı yayın alışverişi ve aynı zamanda önemli bağışlar yoluyla yıldan yıla büyümüştür. Kütüphanenin 326.000'den fazla ciltlik bir fonu (kitaplar, süreli yayınlar, patentler, STAS, CD'ler, DVD'ler, vb.) ve özel veritabanlarına çevrimiçi erişimi vardır: ScienceDirect dergilerine çevrimiçi erişim; Springerlink Günlükleri; Kapsam; Thomson Bilim Ağı; Dergi Atıf Raporları; Derwent Yenilikler Endeksi.
 3. Spor üssü, Coğrafya Turizm ve Spor Fakültesi - Beden Eğitimi ve Spor bölümü öğrencileri için didaktik etkinliklerin yanı sıra diğer fakültelerden öğrenciler için didaktik etkinliklerin yanı sıra öğrenciler için sporla bağlantılı diğer eğlence etkinlikleri için yer oluşturan ikili bir destinasyona sahiptir. ve üniversite çalışanları. Üniversite Spor Kulübü ve Spor Derneği FC Üniversitesi Bölümlerinin profesyonel sporcularını burada yetiştiriyoruz. Spor üssü 7 spor salonundan oluşmaktadır: Oyun odası, Atletizm salonu, spor salonu, aerobik salonu, fitness, Beden Eğitimi Salonu, spor atış poligonu. Spor üssü toplam 4.502 m2 alana ve 1 adet çim futbol sahası, atletizm parkuru, 1 adet voleybol sahası, 3 adet tenis kortu, 2 adet plaj voleybolu sahası, 1 adet basketbol sahası, 1 adet hentbol sahası, 2 adet beton saha olmak üzere toplam 12 spor sahasına sahiptir. toplam alan 16.288,00 metrekare.
 4. Toplam 14444.67 ha alana sahip didaktik ve araştırma faaliyetlerine yönelik tarım arazisi: Cinegetic fon Pietroasa, Arboretum Park Gurahonț, tarım arazisi, Meyve Yetiştirme Alanı Tatil Yeri Araştırma ve Geliştirme tesisi.
 5. 1392 yatak kapasiteli dört öğrenci yurdunda konaklama. Dört öğrenci yurdu piyasanın gereksinimlerine göre donatılmıştır.
 6. Üniversite kampüsünde ayrıca bir öğrenci kafeteryasından daha fazlası olan, yemek yeme ve dinlenme olanakları sunan U @ Select Student's Club bulunmaktadır. Kafeterya ve öğrenci kulübünün kurulumu, öğrencilerin sıcak bir ev olarak sunulma gereksinimlerine odaklanmıştır.
 7. Tıp ve Eczacılık Fakültesi öğrencilerinin uygulama yaptığı altı Üniversite Kliniğine erişim: Oradea County Acil Klinik Hastanesi, "Dr. Gavril Curteanu" Oradea, Pnömoftisiyoloji Hastanesi Oradea, Oradea Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği, Oradea Acil Durum Hastanesi "Avram Iancu" Oradea (eski Askeri Hastane), Pelikan Hastanesi Oradea Bihor.
 8. "Gaudeamus" Stâna de Vale'deki didaktik ve araştırma üssü, öğrenciler ve öğrenciler için öğretim, bilim ve araştırma etkinliklerinin yanı sıra spor, eğlence ve boş zaman etkinlikleri yürütmek için gerekli çerçeveyi sağlayan bir eğitim alanı. 3'lü, 4'lü ve 5'li olmak üzere 17 odaya dağılmış 58 kişilik konaklama kapasitesine, 72 kişilik yemek salonuna ve didaktik etkinlikler için bir odaya sahiptir.

Toplam 181.582 m2 alana sahip Üniversite kampüsü (Kampüs I, II, III), Avrupa uygulamalarına göre Romanya'daki en uygun kampüsler arasındadır. Bu özellik aynı zamanda, bina mimarisi ile bazıları gerçekten nadir olan birçok tür içeren küçük dendrolojik parkın başarılı bir şekilde birleştirilmesiyle de verilmektedir. Üniversite öğrencileri gruplandırılmış işlevsellikten yararlanır: kantin, konaklama, kütüphane, muayenehane, diş muayenehanesi, spor üssü ve ayrıca hoş bir ortam sunan açık hava eğlence alanı.

126729_pexels-foto-1595391.jpeg

Tilki / Peksel

Misyon

Eğitim, araştırma ve idari hizmetlerin kalitesini artırmak için entegre kalite yönetiminin daha fazla uygulanması gerekmektedir. University of Oradeate kalite yönetimi, kalite politikaları, stratejileri ve eylem programı aracılığıyla akademik topluluğumuzun ana hedefi olarak iyi bir şekilde yapılandırılmıştır. Kalite Güvence Sisteminin görevi, ana alanlar aracılığıyla tüm kurum seviyelerinde hareket etmektir:

 • kurumsal kapasite
 • eğitim verimliliği
 • Kalite Yönetimi

Yüksek öğrenimdeki eğitim ve araştırma misyonu, bölgesel topluluğun ekonomik ve sosyal gelişimi için girişimci ve yenilikçi olan tarafından tamamlanır.

Görüş

 • Yaşam bilimleri, teknik bilimler, sosyo-ekonomik bilimler ve kültürle ilgili evrensel bilgileri öğrenmek ve geliştirmek;
 • Zekayı bağımsız düşünme ruhu içinde yetiştirmek, insan mükemmelliğine saygı duymak ve toplumda bağış rolünü uygulama becerisi;
 • Bilimsel araştırmaların ulusal ve uluslararası görünürlükteki payını artırmak;
 • Kurumun kapsadığı coğrafi bölgenin gayri safi milli gelirine katkıda bulunmak için University of Oradeain yenilikçi karakteri.

Değerler

 • Üniversite özerkliği;
 • Akademik özgürlük (öğretme, araştırma ve öğrenme özgürlüğü);
 • İnsan kaynakları ve eğitim hizmetlerinden yararlananların kalitesi.

Akademik rekabet, üniversite faaliyetlerinin kalitesinin daha da artırılmasını, etkili lisans, yüksek lisans, doktora eğitimi ve mesleki gelişimin AB uyumlu yapılarının geliştirilmesini, araştırmada mükemmellik, altyapı geliştirme, öğrenme ortamı ve öğrencilerin konforunu iyileştirmeyi gerektirir; bunların tümü, tümü öncelikli hedefler haline gelir. University of Oradea gelecekte.

University of Oradea , bu hedeflere ulaşmak için çalışma programlarının kalite güvence araçlarını, bilimsel araştırma faaliyetini ve sağlanan diğer hizmetleri daha da geliştirecektir.

127454_pexels-foto-1438072.jpeg

Buro Y Kuşağı / Pexels

Konumlar

 • Oradea

  1 Universitatii Street, 410087, Oradea

  sorular