Keystone logo
Riga Technical University

Riga Technical University

Riga Technical University

Tanıtım

Riga Technical University : yüksek öğrenimin küresel sınırında tanınmış Letonya lideri.

1862 yılında kurulan RTU, Baltık ülkelerindeki en eski teknik üniversitedir ve bilgisayar bilimleri, makine mühendisliği, elektronik ve elektronik gibi yüksek talep gören kariyer alanlarında birinci sınıf eğitim sunan 61 İngilizce eğitim programıyla dört fakülteye genişlemiştir. malzeme Bilimi. 101'den fazla farklı ülkeyi temsil eden 5.000'den fazla uluslararası öğrenci dahil olmak üzere 14.000 kayıtlı öğrenciyle RTU, öğrencilere, öğretim üyelerine ve personele oldukça çeşitli bir topluluk sunmaktadır.

221066_Kipsala_panorama1.JPG

RTU Avantajı

 • RTU'nun birinci sınıf öğretim üyeleriyle çalışın ve insanlar, bilgiler ve teknolojinin kesişim noktasında faaliyet gösteren özel araştırma danışmanlarından yararlanın.
 • Geniş bir teknik eğitim ve derin konu alanı bilgisi sağlayan zengin öğrenme deneyimleri.
 • Dinamik bir kampüs kültürü etrafında inşa edilmiş gelişen bir akademik topluluk.
 • Dönüştürücü öğrenme ortamı, sosyal bağlılık ve dünyayı değiştirme arzusu tarafından yönlendirilir.
 • Küçük kasabanın tarihi cazibesine sahip, yüksek teknolojiye sahip bir metropol olan Riga'da küresel ağınızı geliştirin.
 • Özgünlüğe, yaratıcılığa, dürüstlüğe ve cesarete değer veren bir üniversitede kişisel gelişiminizi hızlandırın.

221063_51996006872_11cf3d4aa8_o1.jpg

160 yılı aşkın bir süredir RTU halkı bilginin sınırlarını zorladı ve hayal kurmaya cesaret etti.

Mezunlarımız arasında Nobel Ödülü sahipleri, Olimpiyatçılar, devlet başkanları, bilimsel ilerlemede liderler, girişimciler ve trend belirleyen araştırmacılar bulunmaktadır.

RTU öğrencileri yaratıcı ve yenilikçidir, daha iyi bir geleceğe giden yolu açarlar.

Yarının ihtiyaç duyduğu şeylere hazırlar.

Sen?

kabul

Adım 1 – Çevrimiçi başvuru

Online başvuru formunun Riga Technical University gönderilmesi gerekmektedir. Birden fazla oturumda yapılabilen çevrimiçi başvuruyu tamamlamak için bir hesap oluşturmanız gerekecektir.

Ayrıca şunları da göndermeniz gerekecek:

 • Seçilen programa neden katılmak istediğinizi vurgulayan ve gelecekteki akademik ve kariyer hedeflerinizi açıklayan bir motivasyon mektubu;
 • CV – varsa eğitim geçmişinizi ve mesleki deneyiminizi detaylandıran.

Kişisel verilerinizi doldurup motivasyon beyanını ekledikten sonra lütfen aşağıdaki belgeleri gönderin:

 • Pasaportun kimlik sayfalarının kopyaları;
 • Önceki eğitim belgelerinizin kopyaları veya final puanları henüz mevcut değilse en güncel transkriptler (başvurunun tamamlanması için resmi final sertifikaları ve transkriptleri gerekecektir). Eğitim belgelerine, tüm sertifikaların ve transkriptlerin İngilizce çevirileri ve belgenin orijinalliğinin onayı eklenmelidir;
 • Riga Technical University tarafından belirlenen dil gereksinimlerine göre İngilizce sertifikası veya diğer kabul edilebilir bilgilerin kanıtı.

Lütfen unutmayın: Başvuru sahiplerinin, RTU'daki çalışmalara hak kazanabilmek için mümkün olan maksimum sonuçların en az %60'ını elde etmeleri beklenmektedir.

Not: Son GÖNDER butonuna basmadan önce, lütfen başvurunuzu ve eklerini doğruluğu açısından son bir kez gözden geçirin. Gerekli tüm bilgileri sağladıktan ve uygunluk kriterlerini karşıladıktan sonra size bir Şartlı Kabul mektubu verilecektir.

Adım 2 – Başvuru ücreti

Daha ileri bir sınava devam etmek için öğrenci başına 150 € (geri ödemesiz) tutarındaki başvuru ücretinin ödenmesi gerekmektedir.

Başvuruyu gönderdikten sonra, başvuru sahibine uluslararası para transferleri için gerekli banka bilgilerini içeren bir fatura gönderilecektir. Başvurular ancak başvuru ücreti alındıktan sonra işleme alınacaktır.

İşlemlerin daha sorunsuz yapılabilmesi için adayların, başvuru ücretinin yatırıldığına dair dekontu çevrimiçi başvuru sistemine yüklemelerini öneririz.

Lütfen unutmayın: Uluslararası transferlerde tüm banka komisyon ücretlerini karşılamak adayın sorumluluğundadır.

Burslar ve fon sağlama

Letonya hükümeti ile bir dizi ortaklık ülkesi arasında imzalanan eğitim ve bilim alanındaki ikili işbirliği anlaşmaları uyarınca Letonya, yabancı öğrencilere, araştırmacılara ve öğretim personeline Letonya yükseköğretim kurumlarındaki (HEI'ler) çalışma, araştırma ve yaz okullarına katılım için burslar sunmaktadır. 2024/2025 akademik yılı için.

Letonya devlet bursuna, Letonya ile anlaşma imzalayan veya Letonya vatandaşlarına kendi burslarını sunan ülkelerin vatandaşları tarafından başvuru yapılabilir. Lütfen hak kazanıp kazanmadığınızı öğrenmek için uygun başvuru sahiplerinin listesini kontrol edin: Letonya devlet bursları | Valsts izglītības attīstības aģentūra (viaa.gov.lv)

Lisans ve birinci düzey mesleki yüksek öğrenim çalışmaları için burs başvuruları, başvuru anında (Şubat, Mart) en az bir akademik yılı (kendi yüksek öğrenim kurumlarında veya Letonya'da) başarıyla tamamlayan öğrencilerden kabul edilecektir. 2024).

Letonya devlet bursu hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz: Çalışmalar | Valsts izglītības attīstības aģentūra (viaa.gov.lv) .

Başvurunuzu Üniversitenin kabul mektubu olmadan yapmanız durumunda burs talebinizin dikkate alınmayacağını lütfen unutmayın.

Sıralamalar

Riga Technical University QS Dünya Üniversite Sıralaması: Avrupa 2024'ün ilk baskısına göre Avrupa'nın en iyi üniversitelerinden biri olarak seçildi.

Küresel yüksek öğrenim analisti QS Quacquarelli Symonds, Avrupa üniversitelerinin tek önemli bölgesel sıralaması olan Avrupa çapındaki ilk sıralamasını yayınladı. Sonuçlar, RTU'nun Avrupa'da 262. sırada ve Letonya'daki yedi üniversite arasında birinci sırada yer aldığını ve RTU'yu Avrupa'nın en iyi 300 üniversitesinden biri haline getirdiğini gösteriyor.

Riga Technical University uluslararası üniversite sıralamalarına yabancı değil.

 • Riga Technical University QS Dünya Üniversite Sıralamasının 2024 baskısında 751-760. sırada yer aldı ve toplam yedi kategoride “5 QS Yıldızı” aldı: Genel, Öğretim, İstihdam Edilebilirlik, Uluslararasılaşma, Tesisler, Yenilik ve Kapsayıcılık. RTU, listeye giren üç Letonya üniversitesi arasında en üst sırada yer aldı ve birkaç yıldır QS Dünya Üniversite Sıralamasında Letonya'nın önde gelen üniversitesi oldu.
 • RTU, uluslararası QS Dünya Üniversite Sıralaması: Sürdürülebilirlik: 2023'te yalnızca Letonya'nın değil Baltık ülkelerinin de en iyisi olarak tanındı. RTU, dünya genelinde 451'inci ila 500'üncü sırada yer aldı ve en iyi sonuçlarını, Üniversitenin çevre üzerindeki etkisi sıralamasında bu sıralamada 421. sırada yer alıyor. QS Dünya Üniversite Sıralaması: Sürdürülebilirlik 2023, türünün ilk sıralamasıdır ve üniversitelerin küresel sorunları (çevresel, sosyal ve yönetişim sorunları) çözmek için nasıl hareket ettiğini değerlendirmek için geliştirilmiştir.
 • RTU, prestijli uluslararası sıralama olan “QS Konuya Göre Dünya Üniversite Sıralaması 2023”teki konumunu iyileştirdi. Konulara Göre QS Dünya Üniversite Sıralaması, potansiyel öğrencilerin belirli bir konudaki önde gelen üniversiteleri belirlemelerine yardımcı olmak için yıllık olarak derlenmektedir. RTU, enerji ve elektronik disiplinlerinde dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında 301-350 arasında yer alıyor. RTU aynı zamanda mühendislik ve teknoloji alanında da 401-450 arasında yer aldı ve bu konumdaki tek Letonya üniversitesi oldu.
 • RTU , 2023 Times Higher Education (THE) Dünya Üniversite Sıralamasında dünyanın en iyi 247. üniversitesi seçildi. Sıralama sistemi, bir kurumun dört alandaki performansını ölçen dikkatle kalibre edilmiş 13 performans göstergesinden oluşur: öğretim, araştırma, bilgi aktarımı ve uluslararası görünüm. 2023 Dünya Üniversite Sıralamasında 104 ülke ve bölgeden 1799 üniversite derecelendirildi ve bu sıralama bugüne kadarki en büyük ve en çeşitli üniversite sıralaması oldu. RTU birkaç yıldır dünyanın en iyi 300 üniversitesinden biri olarak gösteriliyor.

Konumlar

 • Riga

  Ķīpsalas iela,6a, 1048, Riga

  sorular