Keystone logo
Moholy-Nagy University of Art and Design

Moholy-Nagy University of Art and Design

Moholy-Nagy University of Art and Design

Tanıtım

MOME, küresel zorlukların üstesinden gelmek için çalışan László Moholy-Nagy'den ilham alan sanatçılar, tasarımcılar, yaratıcılar ve yenilikçiler için bir üniversitedir. László Moholy-Nagy, modernizm ruhuyla toplumu şekillendirmede ve onu teknolojik yeniliklerle iç içe geçirmede sanatın rolünü savundu. Orta ve Doğu Avrupa (Orta ve Doğu Avrupa) bölgesinde mentorluk ve değer odaklı bir sanat ve tasarım ekosistemi yaratma yoluyla bütünsel bir yaklaşım benimsemeye odaklanıyoruz.

MOME, Avrupa Birliği'nin Erasmus Programı kapsamında 30 yılı aşkın süredir uluslararası öğrencileri ağırlıyor ve dünya çapında yüze yakın sanat ve tasarım üniversitesi ile yaptığımız işbirliğinden gurur duyuyoruz. Eylül 2023'te MOME, daha fazlasının takip edeceği dört tam zamanlı İngilizce yüksek lisans programı başlatıyor. Uluslararası öğrencilerin varlığı, çeşitli topluluğumuzun ve kültürümüzün şekillenmesinde önemli bir rol oynadığından, uluslararası öğrenci kitlemizin büyümesi gelecekteki hedeflerimizin temel odak noktası olmaya devam etmektedir.

MOME, uluslararası programlara kabul edilen, belirli bir coğrafi bölgeden gelen ve mesleki başarılarına göre destek almaya hak kazanan yabancı uyruklu öğrencilere öğrenim ücreti desteği sağlamaktadır.

MOME'nin 29.000 m2'lik son teknoloji kampüsü 2019'da kapılarını açtı. Yenilenen akademik binalar, çok dereceli eğitim için işbirlikçi, disiplinler arası fırsatları destekliyor. 21. yüzyılın zorluklarına yanıt veren, lisans derslerinin yanı sıra yaratıcı endüstride kullanılabilecek bilgi geliştirme becerileri sunan eğitim biçimlerine daha fazla önem verilmektedir.

Kampüsteki TechPark'ımız, eğitim için ihtiyaç duyulan son teknoloji atölye ve stüdyo kapasitesini sağlamaktadır. Aynı zamanda bir tesis, profesyonel uygulamanın yanı sıra deneme, prototip oluşturma ve medya içeriğinin geliştirilmesi için de bir yerdir.

Sizi topluluğumuza davet etmekten mutluluk duyarız!

kabul

İngilizce yüksek lisans programlarımız için, akademik derecenin yanı sıra en az B2 düzeyinde İngilizce dil yeterliliği veya akıcı İngilizce becerisine sahip olduğunuzu kanıtlamak da gereklidir.

Başvuru prosedürü

Üniversite diploması (Lisans veya Yüksek Lisans derecesi) bu programlara başvuru için ön koşuldur. Adaylar, profesyonel yolculuklarını sunan portföylerine ve ayrıca kişisel tanıtımlarına (uygulamalı sınav) göre değerlendirilir. Bu şekilde, aday öğrenciler yeteneklerine, yeteneklerine ve bugüne kadarki başarılarına göre seçilebilir.

1. adım

(AB vatandaşları için:) Başvurunuzu, Apply dot mome dot hu arayüzümüz veya felvi dot hu web sitesi (ikincisi yalnızca Macarca olarak mevcuttur) aracılığıyla gönderin. Başvuru döneminin başlangıcı: Aralık, kesin tarih TBC.

2. adım

Portföy yüklemeye ilişkin içerik ve biçim koşulları ile özel işlem ücretinin miktarı ve ödeme şekli 1 Şubat 2023 tarihine kadar üniversitenin internet sitesinde yayımlanacaktır.

3. adım

8 Mayıs - 4 Haziran 2023 tarihleri arasında: Portföyünüzü yükleyin

4. adım

3 - 7 Temmuz 2023: Uygulamalı giriş sınavına girin.

Üniversite, giriş sınavlarının süresini, bireysel sınav görevlerinin sırasını, içeriğini ve uygulama şeklini değiştirme hakkını saklı tutar. Bu tür değişiklikler üniversitenin web sitesinde yayınlanacaktır.

Burslar ve fon sağlama

Üniversitenin uzun vadeli uluslararası stratejisine uygun olarak, aşağıdaki ülkelerden kabul edilen öğrenciler burs başvurusunda bulunabileceklerdir: Bosna Hersek, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Beyaz Rusya, Hırvatistan, Kosova, Polonya, Letonya, Litvanya, Kuzey Makedonya, Moldova, Karadağ, Romanya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Ukrayna ve Rusya.

Bursun verilmesine ilişkin hususlar, mesleki başarıları ve adayların gelir durumunu içerecektir. Rektör ve Rektörün belirleyeceği komisyonun kararı ile öğrenim ücretinin %25'i, %50'si, %75'i veya %100'ü oranında burs verilir. Burs alanların sayısı, Üniversitenin gelirlerinden bu amaç için ayrılan bütçenin büyüklüğüne bağlı olacaktır.

Burs, burs alan kişinin her yarıyılda en az 15 kredi kazanması koşuluyla, eğitim süresi boyunca verilecektir. Bu koşul sağlanmadığı takdirde, verilen burs başka bir bildirime gerek kalmaksızın otomatik olarak sonlandırılacaktır.

Burs başvurusu

Burs başvuruları 8 Mayıs 2023 tarihinde başlamaktadır. Burs başvurusunda bulunmaya uygun bir ülkenin vatandaşıysanız ve kendi kendini finanse eden bir program için Apply dot mome dot hu veya felvi dot hu'ya başarılı bir şekilde başvurduysanız, bir mali açıklama formu yüklemeniz gerekir. Portföy teslim süresi. Nisan ayı sonunda beyannameyi nereye yükleyeceğiniz ve bursa nasıl başvuracağınızla ilgili bilgileri içeren bir e-posta alacaksınız. Başvurunuzun gönderimini 4 Haziran 2023 tarihine kadar tamamlamalısınız. Felvi dot hu'da devlet tarafından finanse edilen bir programa başvuranların Bölgesel Hareketlilik Bursuna başvuramayacaklarını lütfen unutmayın.

Vize Gereksinimleri

AEA/AB dışındaki bir ülkeden programlarımıza başvurursanız, Macaristan'a girmek için Oturma İzni Vizesine (D-vize) başvurmanız gerekebilir. D-vize başvurusunda bulunmak için evinize en yakın Macaristan Konsolosluğu ile iletişime geçmelisiniz.

Vize başvuru sürecinin uzun olduğunu, iki aya kadar sürebileceğini lütfen unutmayın, bu nedenle konsoloslukla randevunuzu olabildiğince erken ayarlamanız şiddetle tavsiye edilir. Temmuz ortası randevularının Mayıs veya Haziran başında alınması gerekir.

Seçilen programa başarılı bir şekilde kabul edildikten sonra, size vize başvurunuz için kullanabileceğiniz bir kabul mektubu vereceğiz. Ayrıca, dönem başında kayıt işlemini tamamladığınızda bir kayıt sertifikası alacaksınız.

Konsolosluk Hizmetleri sitesinde öğrenci vizesi (D-vize) başvuru süreci hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Vize muafiyeti olan bir ülkeden gelen 3. ülkelerden gelen öğrencilerin de Macaristan'a vardıklarında eğitim amaçlı Oturma izni başvurusunda bulunmaları gerekir. Öğrenci İşleri ofisimiz oturma izni başvuru sürecinde size yardımcı olacaktır.

Oturma izni başvurusu, Göçmenlik Bürosu'nun elektronik yönetim platformu EnterHungary aracılığıyla çevrimiçi olarak da yapılabilir. Başvurunuzu çevrimiçi olarak nasıl düzenleyebileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen kılavuzu indirin.

Sağlık sigortanızın düzenlenmesi

Öğrenciler kendi ülkelerinde uygun sağlık sigortasını ayarlamalıdır. Kronik hastalığı olanlar sağlık sigortası kapsamında olup olmadıklarını kontrol etmelidir. Herhangi bir ilacı düzenli olarak alan öğrenciler, Macaristan'da kaldıkları süre boyunca bu ilaçlara erişebileceklerinden emin olmalıdırlar. AB ve AB dışı ülkelerin düzenlemeleri arasındaki fark nedeniyle gümrükte takılabileceğinden, kendi ülkenizden posta yoluyla ilaç almanız mümkün değildir.

Bu düzenlemeleri kendi ülkenizde yapmak, onları burada Macaristan'da yapmaktan neredeyse kesinlikle daha ucuz olacaktır.

Lütfen bir sigorta şirketine kaydolmadan önce Macaristan/Budapeşte'de anlaşmalı oldukları sağlık merkezi sayısını ve dahil olan hizmet yelpazesini kontrol ettiğinizden emin olun.

Şu anda Macaristan'da, aşağıdaki Macar sigorta şirketi uluslararası öğrenciler için bireysel öğrenci sağlık sigortası planları sunmaktadır: Generali

Fiyat teklifi almak için +36 30 211 2770 numaralı telefondan İngilizce bilen müşteri hizmetleri ile görüşebilir veya online bilgi talep formunu doldurarak iletişime geçebilirsiniz.

Aşağıda, sigorta sağlayıcı ararken işinize yarayabilecek özel sağlık merkezlerinin bir listesini bulabilirsiniz: Bu sağlık merkezlerinin hepsinde İngilizce konuşan doktorlar ve asistanlar bulunur ve çok çeşitli sağlık uzmanı hizmetleri sunarlar. Budapeşte'de birkaç özel klinik/sağlık merkezi bulunduğunu lütfen unutmayın, ancak sigortanızın gittiğiniz yerle sözleşmeli olduğundan emin olmalısınız. Bazı örnekler:

 • İlkMed
 • Rozsakert Tıp Merkezi
 • Medicover
 • Buda Sağlık Merkezi

Kampüs Özellikleri

Yurt

Kendi banyosu olan 40 adet çift kişilik yatak odası ile öğrencilerimizin konforu sağlanacaktır. Yurdun her iki katında da öğrencilerin ücretsiz olarak kullanabilecekleri ortak mutfak ve ortak çamaşırhane bulunmaktadır. Ortak kullanımda geniş bir salonu da bulunmaktadır. İnternet erişimi oda başına sağlanmaktadır.

Bu akademik yılda yurt başvuruları Neptun sistemi üzerinden yapılabilecektir. Neptun'a giriş yaptıktan sonra Yönetim menü öğesi altındaki Uygulamalar seçeneğini seçerek başvurunuzu gönderebilirsiniz.

Uluslararası öğrencilerimiz (Fotoğraf Yüksek Lisansı ve Etkileşim Tasarımı Yüksek Lisansı) yurda taşınma sürecinin detayları için meslektaşlarımızla iletişime geçmelidir.

Araştırma Merkezleri

İnovasyon Merkezi, her biri ayrı bir merkez tarafından temsil edilen beş ana alanda araştırma yürütür.

Malzeme Araştırma Merkezi

Somut teknoloji, dinamik yüzeyler, biyomalzemeler, elektronik tekstiller ve yumuşak robotlara odaklanan disiplinler arası araştırma grubu. Prototipler geliştirir, üretim metodolojilerini araştırır ve yeni malzemeler yaratırlar.

Veri Öyküleme Merkezi

Veri toplama, 21. yüzyılda günlük bir uygulamadır, ancak verilerin arkasındaki hikayeler nadiren ortaya çıkar. Veri öyküsü anlatımı, karar vermemize yardımcı olabilecek kalıpları göstermek için etkileşimli araçlar ve anlatım yöntemleriyle yardımcı olur.

Sürdürülebilir Endüstri Merkezi

Geleneksel ekolojik bilgi, en son teknolojiler ve insan zekası ve sezgisinden yararlanarak, endüstrinin daha az kaynakla daha fazlasını yapabileceği ve yalnızca ekonomiye değil ekolojiye de hizmet edebileceği yolları keşfediyoruz.

Etkileşim ve Sürükleme Merkezi

Etkileşim ve Daldırma Merkezi'nde, Metaverse benzeri ortamların tasarım boşluklarına bakıyoruz ve ruh sağlığımız ve günlük yaşamımız üzerinde faydalı bir etkiye sahip olabilecek prototipler yaratmaya çalışıyoruz.

Sosyal Tasarım Merkezi

Daha sürdürülebilir bir yaşam tarzı ve ekonomi için fırsatlar aramak amacıyla uygulamaya dayalı tasarım araştırması geliştirmek ve desteklemek.

kuluçka

Amacımız, girişimcilik becerilerini geliştirmek, özgüveni geliştirmek ve yenilikçi fikirleri daha gelişmiş iş kavramlarına dönüştürmeye yardımcı olmaktır. Genç yetenekleri yetiştirme konusundaki gücümüzü tasarım odaklı bir kuluçka programına entegre ettik.

MOME, 2030 yılına kadar Orta ve Doğu Avrupa'da lider yaratıcı endüstri ve inovasyon merkezi olmak için iddialı bir hedef belirledi. Üniversitenin bu hedefe ulaşma çabalarını tamamlamak için, Macaristan'daki genç yenilikçilere, araştırmacılara ve gelecek vadeden girişimcilere yardımcı olmak için tasarım odaklı bir kuluçka programı başlattık.

Yaşı, eğitim geçmişi, disiplini, sektörü veya çalışma alanı ne olursa olsun herkes kuluçka programımıza katılmak için başvurabilir. Disiplinlerarası bir katılımcı grubuna sahip olmayı hedefliyoruz ve etki odaklı, refahla bağlantılı veya MOME'nin uzmanlık alanları veya araştırma alanlarıyla başka şekilde uyumlu olan projelere öncelik veriliyor.

TeknoPark

MOME Teknoloji Parkı (TechPark) - 25 atölye ve stüdyo ile - akademik eğitim için gerekli Teknoloji, ekipman, atölye çalışmaları ve uygulamalı ustalık sağlıyor. Techpark uzmanlarının desteği ve danışmanlığı ile öğrencilerin deney yapabilecekleri, deneyimleyebilecekleri ve fikirlerini hayata geçirebilecekleri bir yer.

TechPark, TechPark yönetimi tarafından denetlenen eğitim fakültesi bölümlerinden bağımsız atölyelerden/laboratuvarlardan/stüdyolardan oluşur - mesleki eğitim ve gelişim konularıyla ilgili olarak fakülte bölümleriyle sürekli istişare ile çalışır ve çalışır.

TechPark, Akademi ve IK (IC) ve ayrıca dış müşterilere (film prodüksiyonu, ses kaydı, etkinlikler, kurslar, kamplar vb.) Ekspertiz, inşaat kapasitesi ve altyapı erişimi sağlayan bir teknoloji hizmet merkezi olarak çalışmaktadır.

Atölyeler/laboratuvarlar/stüdyolar, öğretim ve araştırma önceliklerine ve kapasitelerine bağlı olarak, gerekli becerilerin ve ayrıcalıkların edinilmesine bağlı olarak, tüm öğrencilere tamamen açık ve erişilebilirdir. (ekipman ve odaların kullanımı/kiralanması).

Atölyeler ve Stüdyolar

Beton Laboratuvarı

Laboratuvar, öğrencilere çeşitli beton türlerini karıştırma ve dökme fırsatı sunar. Ekipman şunları içerir: •

 • Küçük karıştırıcı
 • 50 lt karıştırıcı
 • Terazi
 • Titreşimli Potansiyel tehlikeler

Eğitmen olmadan atölyede kalmak yasaktır. Ekipmanın kullanımı, kaza önleme eğitimi ve göreve başlama sonrasında mümkündür.

Deri atölyesi

Tekstil Tasarım Programının Giysi Aksesuar Tasarım Uzmanlığı ödevlerinin yanı sıra dericilik, ayakkabı ve şapkacılık teknolojileri de öğretilmektedir. Diğer atölyelerle de (Modelleme, Metal, 3D Yazıcı, Lazer Kesim) etkileşim halinde olan, son teknoloji ekipmanlara sahip bir modelleme atölyesidir. Bu atölyede doğal deriden yapılan hammaddelerin yanı sıra tekstil, film ve diğer alternatif malzemeler de işleniyor.

Dijital nesne oluşturma laboratuvarı

Laboratuvar, modern teknolojiyi nesne yaratma dünyasına tanıtıyor. Atölyedeki teknolojiler arasında Lazer kesim, Gravür, 3B baskı, 3B tarama, Vinil film kesimi (plotter kesimi), seramik çıkartma baskısı ve Prototipleme yer alıyor. Öğrencilerin kullanımına açık dört bilgisayar vardır. Yazdırma işleminin 10–20 saate kadar sürebileceğini lütfen göz önünde bulundurun, bu nedenle lütfen gerekli bilgileri zamanında öğrenin. Lütfen 3D modellerinizi .stl olarak getirin biçim.

  Konumlar

  • Budapest

   Zugligeti út,9-25, 1121, Budapest

  programlar

  sorular