Keystone logo
Cairo University

Cairo University

Cairo University

Tanıtım

Modern eğitim sistemi, ortaya çıktığında öğrencilerini Kuran okullarından ve El-Ezher'den aldı, çünkü ülkeyi Kuran okullarını ziyaret etmek için dolaşan ve modern okullara katılmak için seçkin öğrencileri seçen komiteler vardı, Al-Ezher'in seçkin öğrencileri de katılmak üzere seçildi. liseleri kuruluşlarında, ancak bazıları Muhammed'in Fransa'da okumak üzere gönderdiği misyona katıldıkları için şanslıydı.

Bu organizasyon uzun sürmedi; 1841'de Mısırlı Osmanlı yerleşimi, Muhammed Ali'nin hayallerini okşayan siyasi projeye sınırlar koymak, ordunun büyüklüğünü sınırlamak ve ekonomi yönetiminde devletin otoritesini kısıtlamak için yapıldı. Bu nedenle, devlet daha fazla çalışana ihtiyaç duymadı, bunun yerine çok sayıda asker ve subayı terhis etti, böylece Mohamed Ali, yeni koşulları göz önünde bulundurarak eğitim sistemini yeniden gözden geçirmeye karar verdi. Nitekim 1841 yılında geliştirilen ve devletin mezun ihtiyacına uygun olanı göz önünde bulundurarak, ilkokulların çoğunun iptal edildiği ve lise öğrencilerinin sayısının azaltıldığı yeni organizasyon geliştirildi.

Modern eğitim ile devletin çalışan ihtiyacı arasındaki bağlantı, ilk Abbas Helmy (1848 - 1854) ve Mohamed Said Pasha (1854 - 1863) dönemlerindeki eğitim durumunu yorumlamaktadır.

Hidiv İsmail döneminde (1863 - 1879) Avrupa finans kurumlarından Kaldıraçlılar'ın kapısını açarak bağımlılığın tezahürleri tamamlandı; İsmail, büyükbabası Muhammed Ali'nin sulama projeleri, demiryolları, yollar, İskenderiye limanı, Al-Süveyş Kanalı'ndaki (Port Said ve İsmailiya) yeni şehirler, kentsel genişleme projelerini genişletmek yoluyla başlattığı Mısır ekonomisinin altyapısını tamamlamayı dört gözle bekliyordu. Kahire ve İskenderiye'de. Ayrıca Mısır'ın Sudan'daki varlığını genişletmek için Mısır'ın askeri gücünü artırmayı da dört gözle bekliyordu. Bütün bunlar, İsmail'in Avrupa finans kurumlarından ödünç aldığı büyük meblağlarda parayı gerektiriyordu. Her ne ise, İsmail kredi planı, Mısır tarımsal üretiminin profesyonel niteliğini çözmek için Mısır ekonomisinin Avrupa ekonomisine entegrasyon sürecini tamamladı.

Konumlar

  • Cairo

    Cairo, Mısır

    sorular