Keystone logo
Academia de Studii Economice din Moldova

Academia de Studii Economice din Moldova

Academia de Studii Economice din Moldova

Tanıtım

Bağımsızlık ilanı yılı olan 1991'den itibaren Moldova Cumhuriyeti, zorlu siyasi, ekonomik ve sosyal dönüşüm yoluna girmiştir. Tarihin nesnel bir meşruiyeti olarak empoze edilen piyasa ekonomisi koşullarında ve Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra, ülkemiz fiilen yeni bir başlangıçtan başlayan bir devlet olarak kuruldu.

Bu durumda, ulusal ekonominin gelişmesi, ülkenin devletliğini ve güvenliğini güçlendirmenin temel koşulu haline geldi. Mevcut gerçeklerde, geçiş ekonomisinin gereksinimlerini karşılayacak bir yüksek öğretim kurumu açmak ve her şeyden önce ekonomik çevrenin yeni gereksinimlerine uygun niteliklere sahip uzmanlar yetiştirmek gerekli hale gelmiştir.

25 Eylül 1991 tarihli Karar no. Moldova Cumhuriyeti Hükümeti'nin 537'si Moldova Academia de Studii Economice din Moldova kuruldu. Böylelikle bilim ve ekonomik eğitim alanında bağımsız bir yüksek öğretim kurumu isteyen birçok neslin özlemi gerçekleşti. Yüksek ekonomik eğitimi bilimsel araştırma süreciyle ve aynı zamanda farklı eğitim seviyelerinin - üniversite öncesi, üniversite ve lisansüstü - dikey entegrasyonuyla bütünleştirmek de mümkün hale geldi.

Konumlar

  • Chisinau

    Strada Mitropolit Gavriil Bănulescu-Bodoni,61, 2005, Chisinau

    sorular