Keystone logo
Norveç

Ders çalışma Üniversite mezunu içinde Norveç 2024

Para birimini değiştir

Temel aylık yaşam maliyeti

 • Ortak bir dairede kiralık

  546
 • kamu hizmetleri payı

  64
 • internet aboneliği

  48
 • Yerel taşıma

  68

Örnek yaşam tarzı maliyeti

 • Fast food kombinasyonu

  11
 • sinema bileti

  13
 • Bir bardak yerel bira

  9

Vize gereklilikleri

Ne tür bir Vizeye ihtiyacınız var?

vize adı

Öğrenci Vizesi (Öğrenci İkamet İzni)

Fiyat ve para birimi

USD 650

Norveç öğrenci vizesi işlem ücreti 650 ABD Doları civarındadır. Ücret değişebilir.

Vize için kimler başvurabilir?

İskandinav ülkelerinden (İsveç, Finlandiya, Danimarka, İzlanda) birinden geliyorsanız, oturma izni başvurusunda bulunmanız gerekmeyecektir. Ancak, Norveç'te altı aydan daha uzun süre eğitim almayı planlıyorsanız, kimlik kontrolü ve Norveç'e taşındığınızı bildirmek için Norveç'teki bir vergi dairesine başvurmanız gerekir.

AB/AEA/EFTA bölgesindeki ülkelerden geliyorsanız, öğrenci oturma izni başvurusunda bulunmadan Norveç'te 90 güne kadar eğitim alabilirsiniz. Ancak, halihazırda Norveç'te 90 günden uzun süreli kalışlar için öğrenci oturma izni başvurusunda bulunmanız gerekecektir.

AB/AEA/EFTA bölgesinin dışından geliyorsanız, Norveç'e gelmeden önce öğrenci oturma izni başvurusunda bulunmanız gerekir.

Başvuruyu nereden yapabilirsiniz?

Norveç Büyükelçiliği veya Konsolosluğu

Kabul mektubunuzu aldıktan sonra, çalışma izni başvuru prosedürü hakkında bilgi için en yakın Norveç Büyükelçiliği veya Konsolosluğu ile iletişime geçmeli ve kendi ülkenizden başvurmalısınız.

Bazı adaylar Norveç içinden veya bir Norveç büyükelçiliği aracılığıyla çevrimiçi olarak başvurabilirken, çoğu öğrencinin en yakın Norveç büyükelçiliğine veya konsolosluğuna bir kağıt başvuru formu teslim etmesi gerekecektir.

İnternet sitesi:

Başvuru nasıl yapılır?

Öğrenci ikamet izni başvuru formunuzu teslim ettiğinizde pasaportunuzu ve diğer gerekli belgeleri de sunmanız gerekmektedir. Göndermeniz gerekecek:

 • Onaylanmış bir tam zamanlı eğitim programına kabul kanıtı
 • Doldurulmuş bir başvuru formu
 • Başvuru ücretinin yatırıldığına dair makbuz
 • Arka fonu beyaz olan iki adet yeni vesikalık fotoğraf
 • Bir Norveç banka hesabında olması gereken, eşlik eden herhangi bir aileyi desteklemek için fonlar da dahil olmak üzere, tüm çalışma süresi için yeterli mali fon kanıtı (Norveç kişisel numarası olmadan bir Norveç bankasında hesap açmak zor olabilir, bu nedenle şunları yapabilirsiniz: genellikle gerekli miktarı eğitim kurumunuz tarafından açılan bir hesaba yatırın). Her akademik yıl (10 ay) için yaklaşık 14.350 ABD Doları olan 116.369 NOK'a erişiminiz olduğunu kanıtlamanız gerekir. Kalış burslar, öğrenci kredileri veya kendi ülkesinden diğer kamu finansmanı yoluyla finanse ediliyorsa, başvuruya geçerli belgeler eşlik etmelidir.
 • Yaşayacak bir yeriniz olduğuna dair kanıt (ev, daire, yatak odası veya yurtta bir oda gibi)
 • Oturma izniniz sona erdiğinde Norveç'ten ayrılacağınıza dair kanıt (genellikle dönüş bileti şeklinde)
 • Yazdırmanız ve diğer belgelerinizle birlikte teslim etmeniz gereken, doldurulmuş ve imzalanmış UDI (Norveç Göçmenlik Müdürlüğü) belge kontrol listesi

Ne zaman başvurmalısınız?

Öğrenci ikamet izinlerinin işlem süreleri değişkenlik gösterebilir ve iki ay kadar sürebilir, bu nedenle mümkün olan en kısa sürede başvurmanız önerilir.

Öğrenci vizenizin süresi, eğitim programınızın uzunluğuna bağlıdır. Öğrenci ikamet izniniz, bitiş tarihinden en az bir ay önce çevrimiçi Norveç Başvuru Portalı üzerinden yenilenebilir. Çalışma izninizi yenilemek için, UDI ile ayrıca iletişime geçmeli ve Norveç'te okurken tatmin edici ilerleme kaydettiğinizi kanıtlamalısınız.

İşlem süresi

2 Months

iş fırsatları

Norveç için öğrenci oturma izni aldığınızda, eğitiminiz sırasında her hafta 20 saate kadar yarı zamanlı ve üniversite tatillerinde tam zamanlı olarak çalışmanıza da izin verilir.

İşin eğitiminizle ilgili olduğunu veya aynı program seçeneği dahilinde eğitiminizi ilerletmek için kabul edilmek için gerekli olduğunu kanıtlayabilirseniz, sınırlı bir süre için tam zamanlı çalışma iznine de başvurabilirsiniz – Somut bir teklifiniz olmalıdır. bu konuda istihdam

Haftalık saat

20

Neden bu tür bir vizeye ihtiyacınız var?

Gerekli fonların kanıtını gösteremezseniz veya yanlış veya eksik belgeler sunarsanız, vize başvurunuz reddedilebilir.