MEF University

Giriş

Resmi açıklamayı okuyun

47 Yıllık Bilgi ve Tecrübe

İlk öğrencilerini 2014-2015 akademik yılında kabul eden MEF University , girişimciliği, yenilikçi düşünceyi ve yaratıcılığı ön planda tutan, kendine özgü eğitim modeli ile küresel ve yerel katma değer yaratan bir üniversite olmayı hedeflemektedir.

Vizyon ve misyon

Vizyon

Geleceği şekillendirmek için yenilikçi ve girişimci küresel liderleri eğitin.

Misyon

Ulusal ve uluslararası düzeyde rekabet edebilme ve ulusal kimliklerini küresel değerlerle ilişkilendirme yeteneğine sahip ileri görüşlü öğrenciler; Kendini sürekli geliştiren, usta teknoloji, çevreye saygılı davranan, toplumsal ve etik değerlere saygı duyan; Ulusal ve uluslararası arenada çığır açacak yaratıcılık, girişimcilik ve liderlik niteliklerini araştırma yetkinlikleriyle birleştirme ve uygulama becerisine sahip,

Mesleki alanlarına, bilim ve teknolojilerine küresel anlamda önemli katkılar sağlayacak araştırma odaklı, önde gelen bilim adamlarını bir araya getirmek ve desteklemek,

Fakülte, öğrenci ve personelin bu hedefleri gerçekleştirebilmesi için gerekli altyapı ve ilham verici ortamı oluşturmak ve sürdürmek.

112142_pexels-photo-1595391.jpeg

Arkamızda Vakıf

Ulusal ve uluslararası okullarıyla Türkiye'de kaliteli eğitimde lider olan MEF Eğitim Kurumlarının temel amacı, bir üniversite ile eğitim alanındaki kalıcı görevlerini güçlendirmektir.

MEF Eğitim Kurumları, 43 yıllık bilgi birikimi ve tecrübeleriyle eğitimde fark yarattı ve MEF University , bu başarının yüksek öğretim düzeyinde sürdürülmesi amacıyla İbrahim Arıkan Eğitim ve Bilimsel Araştırma Vakfı tarafından kuruldu.

İlk öğrencilerini 2014-2015 akademik yılında kabul eden MEF University , girişimciliği, yenilikçi düşünceyi ve yaratıcılığı ön planda tutan, kendine özgü eğitim modeli ile küresel ve yerel katma değer yaratan bir üniversite olmayı hedeflemektedir.

MEF University , mevcut yüzyılın ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir üniversite olmak, diplomalarının dünya çapında tanınmasını sağlamak ve uluslararası akademik ve idari organizasyonu, dinamik ve erişilebilir yönetim anlayışıyla yüksek saygın bir yer tutmak için gerekli tüm hazırlıklarını tamamlamıştır ve fiziksel altyapısını oluştururken yenilikçi ve çevreye duyarlı yaklaşımı.

112185_pexels-photo-1438072.jpeg

Kampüs hayatı

MEF University kampüsü, İstanbul'un finans ve ticaret merkezi olan Maslak'ta bulunmaktadır. Kampüs, İTÜ Maslak Metro İstasyonu'na yürüme mesafesinde elverişli bir konumdadır. Öğrencilerin günlük ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri kampüs, zenginleştirilmiş bir öğrenci yaşamı için birçok fırsat sağlar ve kampüsün hemen yanında bulunan kültür ve sanat için erişilebilir bir platform, öğrencilerin inançların ötesine geçen bir yaşam kalitesini deneyimlemelerini sağlayacaktır. Öğrencilerimiz kampüsün yanındaki kompleks sayesinde kültürel ve sanatsal etkinliklere ayak uydurabilecek ve Maslak'ın önemli ve merkezi konumu sayesinde yerel iş hayatını tanıma fırsatı bulacaklar. Modern derslikleri ve sosyal yaşam alanlarıyla MEF University Maslak Kampüsü sizi bekliyor.

Saygısız Öğrenme

Hızla ilerleyen Bilgi teknolojisi, hayatımızın tüm yönlerini birbirimizle nasıl etkileşime girdiğimizden, kitap okuma şeklimizden, yemek sipariş etme şeklimizden, bir iş toplantısı için nasıl bir araya geldiğimizden etkiliyor ve değiştiriyor. Neden öğrenme biçimimiz de değişmemeli?

Çevirmeli Öğrenme Nedir?

Harvard Üniversitesi'nde fizik profesörü olan Eric Mazur, öğrenmeyi iki aşamalı bir süreç olarak tanımlamaktadır. İlk adım bilgi transferidir (bilginin bilginin kaynağından profesör ve farklı kaynaklar aracılığıyla öğrenciye iletilmesi) ve ikincisi ise öğrencinin bilginin içselleştirilmesidir.

Geleneksel eğitim sisteminde, öğretim üyelerine, sınıfta öğrencilere bilgi aktarımı için kolay bir görev verilirken, öğrencilere ödevleri tamamlama ve yalnızca bilgiyi içselleştirme zor bir görev verilir. Flipped Learning modelinde, öğrencilere bilgi aktarımı öğretim üyeleri tarafından hazırlanan ders videoları ve makaleler, Excel sayfaları, pdfs, görseller, görüntüler ve PowerPuan'lar gibi destekleyici materyallerle dersten önce yapılır. Bu, doğrudan öğretimin grup öğrenme alanından bireysel öğrenme alanına doğru hareket ettiği anlamına gelir. Ortaya çıkan grup alanı, profesörün öğrencilere kavramlar uygularken ve konuyla yaratıcı bir şekilde ilgilenmeleri konusunda rehberlik ettiği, dinamik ve etkileşimli bir Çevirmeli Öğrenme ortamına dönüştürülür. Bu, öğrencilerin profesör ve sınıf arkadaşlarıyla işbirliği içinde sınıfta öğrenmenin gerçek özü olan bilgilerini içselleştirmelerini ve geliştirmelerini sağlar.

Çevirmeli Öğrenme Sistemine Neden İhtiyaç Var?

Günümüzde hayatımızın her yerinde olan internet teknolojisinin tanıtılmasından sonra doğan insanlar, dijital dünyayı ve içerdiği şeyleri yakalamak için önceki nesillerden çok daha hızlıdır. Bunun en güzel örneklerinden biri, 25 Eylül 2006'dan itibaren, 3 yaşında bir çocuğun evde bilgisayardan çevrimiçi olması ve annesinin internet hesabından çıkış yapmayı unuttuğu bir araba satın almasının hikayesi. (BBC News ). Y ve Z nesiller, bağımsız fikirli, teknolojiyle iç içe geçmiş, dünyadaki akranlarıyla kolayca iletişim kurarak ve hızla ortaya çıkan ve hızla kaybolan yeni teknolojik araçlara ayak uydurarak büyümüşlerdir. 900 yıllık geleneksel bir üniversite sistemiyle geleceğin yeni nesillerini eğitmenin imkansız hale geldiği kabul edilmelidir. Bu nedenle, MEF University “Çevirmeli Öğrenme” adlı yeni bir öğretim yöntemi uygulamıştır. Tüm yaşamın dijital teknolojinin egemen olduğu dünyada, Flipped Learning, şu anki Jenerasyon Y öğrencilerini ve geleceğin üniversite öğrencilerini Z kuşağı ve sonrasında eğitmeyi hedefleyen küresel bir yöntemdir.

Flipped Learning yöntemi, öğrencilerin ders saatlerinden önce bilgi edinme, hatırlama ve anlama gibi düşük seviyeli bilişsel görevler yürütmesi ve Bloom'un Taksonomisi ile iyi bir uyum içinde olması, uygulama, analiz etme, değerlendirme ve oluşturma - sınıfta profesörleri tarafından kolaylaştırılan akran öğrenme ortamında.

Öğrenme, Çevirmeli Öğrenmede Nasıl Gerçekleşir?

Çevirmeli Öğrenmede öğrenme aşağıdaki şekillerde gerçekleşir:

 • Öğrenciler ders videolarını izler, metinleri okur ve dersten önce uygun bir şekilde materyalleri okurlar, not alır, anlamadıkları veya iyi anlamadıkları konular hakkında sorular hazırlarlar.
 • Öğrenciler sınıftaki konularla ilgili sorularını dersten önce dijital olarak profesöre gönderir.
 • Öğrenciler, birinci sınıf boyunca soruların niteliğine göre gruplandırılır. Öğrenciler grup çalışması ve akran öğrenme yoluyla sorularına cevap aramaya çalışırlar. Profesör grupları izler ve problem çözmeyi kolaylaştırır.
 • Sınıfın ikinci saatinde profesör, öğrenmeyi cevapsız kalan soruları yanıtlamaları için öğrencileri teşvik edecek şekilde kolaylaştırır.
 • Profesör, öğrencilerin kavramları anlamalarını kontrol etmek için sorular sorar veya öğrenciler konunun daha pratik veya uygulamalı yönleriyle ilgili problemler üzerinde takımlar halinde çalışırlar.
 • Bu model, öğrencilerin “profesörleri tarafından beslenen insanlardan” “bilgiyi keşfeden ve edinilen bilgiyi bir adım daha ileri götürenlere” geçişini sağlar.

Çevirmeli Öğrenme Öğrenciler İçin Neden Daha İyi?

 • Öğrenciler ders materyalini kendi hızlarında öğrenir, gözden geçirir ve gözden geçirir.
 • Her öğrencinin farklı bir öğrenme stili vardır. Geleneksel yöntemde, profesör bu tarz stillerin tümüne cevap veremez veya bunlarla ilişki kuramaz. Çevirmeli Öğrenme, öğrencilerin derste videoyu istediği hızda izlemesini, durmasını, geri sarmasını ve gerekirse tekrar oynatmasını sağlar.
 • Dersler etkileşimli, karşılıklı ve uygulamalı bir şekilde yapılandırıldığı için öğrencilerin konuları kavramaları daha kolaydır.
 • Öğrenciler, ekip çalışması yoluyla kendi öğrenmelerinden gerçekten sorumlu oldukları için sınıfta pasif kalmazlar; Tüm öğrenciler doğal olarak etkinliklere katılırlar.
 • Öğrenciler işbirliği ve tartışma yoluyla yeni bilgiler üretiyorlar.
 • Tıbbi nedenlerden veya gerekli spor ve öğrenci klübünün etkinliklerinden dolayı dersi kaçıran öğrenciler geride bırakılmaz.
 • Öğrenciler eğitmenleri ile en az 2 saat / hafta çalışma saatlerine sahipler, bir saat çevrimiçi olacaklar. Öğretim üyesi ile iletişim sürdürülür.
 • Ders materyalleri platformda her zaman mevcuttur. Öğrenciler önceki içerikleri tekrar ziyaret edebilir ve gerektiğinde gözden geçirebilirler.
 • Öğrenci ve öğretim üyesi arasında daha fazla etkileşim ve kişisel temas vardır.
 • Öğrenciler kendi öğrenmeleri için daha fazla sorumluluğa sahiptir; Bütün öğrenciler sınıfta aktif.
 • Tüm öğrenciler bire bir kişiselleştirilmiş eğitim alırlar.
 • Hatırlama ve anlama gibi düşük seviyeli bilişsel görevler ders saatlerinden önce gerçekleştirilir ve öğrenciler ders saatlerinde profesörlerinin kolaylaştırdıkları akran öğrenimiyle daha üst düzey bilişsel görevlere yoğunlaşır - uygulama, analiz etme, değerlendirme ve oluşturma .

Çevirmeli Öğrenme Neden Bu Kadar Başarılı?

 • Öğrenci katılımını arttırır.
 • Öğrencilerin daha öğrenci merkezli olmalarını sağlar.
 • Eleştirel düşünmeyi teşvik eder.
 • Takım tabanlı becerileri ve işbirliğini geliştirir.
 • Daha kişiselleştirilmiş öğrenci rehberliği sunar.
 • Sınıf tartışmasını daha etkili kılar.
 • Öğrencileri kendini yansıtmaya teşvik eder.
 • Bir eğitmen ve akran geri bildirimi sağlar.
 • Öğrencileri kendi öğrenmeleri için sorumlu tutar.
 • Nesil Y ve Z öğrencileriyle ilgili güncel teknolojiler yoluyla öğrenmeyi teşvik eder.

Konumlar

Maslak

Address
Ayazağa Cad. No.4
34396 Maslak, İstanbul, Türkiye