Resmi açıklamayı okuyun

1364 yılında kurulan Jagiellonian Üniversitesi , Polonya'nın en eski üniversitesi ve Orta ve Doğu Avrupa'daki en eski ikinci yüksek öğretim kurumudur. Burada, 15. Yüzyılda (çağdaş uluslararası hukukun erken bir biçimi) Cracow Ulusal Hukuk Okulu geliştirildi. Daha sonra, 19. yüzyılın başlarında üniversitemizde Siyasi Beceriler Bölümü kuruldu.

Polonya bağımsızlık kazandıktan sonra, 1920 yılında Hukuk Fakültesi bünyesinde Siyaset Bilimi Okulu (SPS) kuruldu. Paris'teki Serbest Siyaset Bilimi Okulu (École Libre des Sciences Politiques) temel alındı. SPS'nin faaliyeti, II. Dünya Savaşı'nın başlamasından sonra durduruldu ve yeraltı eğitimi yerine yerleştirildi. Okul 1946’da faaliyetine devam etmesine rağmen, 1940’ların sonlarında komünist otoriteler tarafından kapatıldı. 1969 yılında Hukuk Fakültesi'nde Siyaset Bilimi Enstitüsü (IPS) kuruldu.

2000 yılında Uluslararası ve Siyasi Çalışmalar Fakültesi kuruldu. Dört birime ayrılmıştır: (1) Siyaset Bilimi Enstitüsü (yukarıda belirtilen); (2) Etnik Çalışmalar Enstitüsü ve Polonya Diasporası (1972'de kurulmuştur); (3) Bölgesel Çalışmalar Enstitüsü; ve (4) Polonya Dili ve Kültürü Okulu (2005 yılına kadar fakültenin bir parçası olarak faaliyet göstermektedir).

Yeni Fakülte'nin kurulmasındaki temel amaçlardan biri, üniversitedeki akademik ve didaktik çabaların akademik ve didaktik çabalarını üniversitedeki siyasi ve uluslararası gelişmeler alanında birleştirmektir - yasal, tarihsel, felsefi, sosyolojik ve kültürel perspektiflerden görüldüğü gibi. .

Zamanla, daha önce var olan birimlerin yeniden düzenlenmesi sonucunda fakülte bünyesinde yeni birimler kurulmuştur. 2004 yılında, Amerikan Çalışmaları Enstitüsü ve Polonya Diasporası (aynı zamanda 1991 yılında kurulan Amerikan Araştırmaları Arabuluculuk Bölümü'nü de içeriyordu) ve Avrupa Çalışmaları Enstitüsü (1993 yılında kurulan Avrupa Araştırmaları Arabuluculuk Bölümü'nden ortaya çıktı) kuruldu. 2005 yılında Rus ve Doğu Avrupa Çalışmaları Enstitüsü kuruldu.

2005 yılında, Ukrayna Çalışmaları Bölümü (2000 yılında kurulmuştur) Fakülte bağımsız bir birim haline gelmiştir. 2006 yılında Jagiellonian Üniversitesi Rektörü tarafından verilen bir karar uyarınca, "Krakow'daki Konfüçyüs Enstitüsü" olarak bilinen Çin Dil ve Kültür Merkezi, fakültenin bir parçası haline gelir.

2008 yılında Holokost Çalışmaları Merkezi 1996 yılında kurulan Holokost Çalışmaları Birimi'ni kurmuştur. 2010 yılında Orta ve Uzak Doğu Bölümü (2000 yılında kurulmuştur) Orta ve Uzak Doğu Enstitüsü olmuştur. Aynı yıl Litvanya Çalışmaları Merkezi kuruldu.

2012 yılında Siyaset Bilimi Kantitatif Araştırma Merkezi , Uluslararası ve Siyasal Bilgiler Fakültesi ve Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Fakültesi girişimi üzerine kurulmuştur. Yine 2012 yılında, Jagiellonian Üniversitesi Polonyalı Araştırma Merkezi, Londra'daki Fakülte araştırmacılarının yardımıyla kurulmuştur.

2013 yılında Bölgesel Çalışmalar Enstitüsü, Kültürlerarası Çalışmalar Enstitüsü olarak yeniden düzenlenmiştir. Jagiellonian Göç Çalışmaları Merkezi de o yıl açıldı. 2014 yılında Jagiellonian Afrika Çalışmaları Merkezi kuruldu.

Fakülte Birimleri

Temel birimleri:

 • Amerikan Çalışmaları Enstitüsü ve Polonya Diasporası,
 • Orta ve Uzak Doğu Enstitüsü,
 • Avrupa Çalışmaları Enstitüsü,
 • Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Enstitüsü
 • Rus ve Doğu Avrupa Çalışmaları Enstitüsü,
 • Kültürlerarası Çalışmalar Enstitüsü,
 • Ukrayna Çalışmaları Bölümü,
 • Holokost Çalışmaları Merkezi
 • Çin Dili ve Kültürü Merkezi ("Krakow'daki Konfüçyüs Enstitüsü"),
 • Litvanya Çalışmaları Merkezi.

Ara birimler

 • Siyaset Biliminde Kantitatif Araştırma Merkezi,
 • Jagiellonian Göç Çalışmaları Merkezi

Diğer birimler

 • Londra'daki Jagiellonian Üniversitesi Polonya Araştırma Merkezi,
 • Misafir evi

Jagiellonian Üniversitesi

Jagiellonian Üniversitesi , Bologna Süreci ilkelerini izleyerek, şu üç seviyede eğitim vermektedir: Sıradan, Yüksek Lisans ve Doktora. Polonya'da yüzlerce derece ve spesiyalite, İngilizce'de bir düzineden fazla var. Avrupa Kredi Transfer Sistemi (AKTS), tüm kurslarda ve uzmanlıklarda uygulanmış olup, UJ'deki çalışmaların diğer Avrupa ülkelerindeki çalışmalarla sorunsuz bir şekilde bağlanması sağlanmıştır. Dünya çapında bir dizi üniversite ile işbirliğinin geliştirilmesi ile birlikte, bu öğrenci hareketliliğinde büyük bir artış sağlamıştır.

Program dili:
 • Ingilizce
 • Lehçe

Bu okulun aynı zamanda sundukları:

BA

Faculty of International and Political Studies at Jagiellonian University

Uluslararası İlişkiler ve Alan Çalışmaları Yüksek Lisans Programı (IRAS), çağdaş küresel sistem ve dünyanın farklı bölgeleri hakkında sıkı bir uluslararası ve karşılaştır ... [+]

Uluslararası İlişkiler ve Alan Çalışmaları Yüksek Lisans Programı (IRAS), çağdaş küresel sistem ve dünyanın farklı bölgeleri hakkında sıkı bir uluslararası ve karşılaştırmalı bakış açısı sunan bir disiplinlerarası bir programdır. Amacı, karmaşık küresel problemler hakkında yaratıcı düşünmeyi teşvik etmek ve öğrencileri bu süreçte onlara rehberlik etmesi için analitik araçlar, dil uzmanlığı ve kültürler arası anlayışla donatmaktır. Derneğimiz, uluslararası meselelerde belirli bir bölgede veya belirli bir konuda uzmanlaşma fırsatı ile sağlam bir temel oluşturur. Uluslararası sistemin nasıl geliştiğini öğrenecek ve çağdaş uluslararası siyasete egemen olan ikilemlerle ilgili tartışmalarda akademisyenlerle bağlantı kuracaksınız. Araştırma ve öğretimimiz; uluslararası politika ve ekonomi, kalkınma, küresel yönetişim, uluslararası ilişkiler ahlakı, çatışma çözümü ve barış inşası, bölgesel bütünleşme, kültürel çeşitlilik ve kültürler arası diyalog dahil olmak üzere Uluslararası İlişkiler ve Alan Çalışmaları'nın tüm konularını kapsamaktadır. Ayrıca, program dünyanın çeşitli bölgelerinde politika, ekonomi, güvenlik, kültür ve toplumların derinlemesine bir analizini sunuyor. Programın ikinci ve üçüncü yılları iki uzmanlıktan birine odaklanmanızı sağlar: Uluslararası Güvenlik veya Alan Çalışmaları. Bir uzmanlık seçimi, sizi en çok ilgilendiren alanlara konsantre ve derinlemesine bir çalışma verecektir.... [-]

Polonya Kraków
Ekim 2019
Ingilizce
Tam zamanlı
3 yıl
Kampüs
İngilizce Devamını oku

Jagiellonix - etiuda promocyjna Uniwersytetu Jagiellońskiego

Uniwersytet Jagielloński - Uniwersytet XXI wieku

Uniwersytet Jagielloński - Zmieniamy Świat

AIAS All Around The World

Location address
Collegium Novum ul. Gołębia 24, 30-007 Kraków
Kraków, Lesser Poland Voivodeship, PL