Üniversiteler

Farklı eğitim yerleri hakkında detaylı bilgi

Farklı ülkelerdeki eğitim olanakları için aşağıdaki linklere tıklayın. O ülke hakkındaki genel bilgileri, yüksek öğrenim sistemini, eğitim maliyetlerini, akademik yıl takvimini ve uluslararası öğrenciler için eğitim seçeneklerini sizin için listeledik. Aynı zamanda sağlık sigortası, öğrenci vizesi ve yaşam giderleri hakkında pratik bilgilere ulaşabilirsiniz.

Dünyada üniversite eğitimi olanakları

Tüm dünyada ülkeler endüstriyel ekonomiden bilgiye dayalı ekonomi modellerine geçmeye başladığı için işlerin çoğunda üniversite eğitimi olma şartı aranmaktadır. Hemen her alanda, hatta çok kısa bir zamana kadar varolmayan IT gibi alanlarda üniversite eğitimi almak mümkündür. Ayrıca ileride master derecesi gerektiren danışmalık ya da araştırmaya yönelik mesleklerde eğitim almak isteyen öğrenciler için de lisans eğitimi almak bir başlangıç noktasıdır. Tüm dünyada binlerce üniversite ve kolejde sizin ihtiyaçlarınıza yönelik bir program bulmanız ve lisans eğitimi almanız mümkündür.

Dünyada birçok farklı üniversite ve yüksek öğrenim kurumu vardır. Bazı kurumlar yüksek öğrenimin üç geleneksel alanında da (lisans, yüksek lisans ve doktora) eğitim verirken, bazıları sadece lisans eğitimine odaklanmıştır. Öğrenciler ihtiyaçlarına en uygun okul türünü seçmelidir. Üniversiteler genelde öğrencilere birçok eğitim olanağı sunmaktadır fakat kolejler ve diğer kurumlar spesifik alanlarda eğitim verebilmekte ve daha kişiye özel bir çalışma ortamı sunabilmektedirler. Ülkeden ülkeye değişiklik gösterse de, yüksek öğrenim kurumlarının türleri aşağıdaki gibidir:

 • Birçok akademik disiplinde tüm seviyelerde eğitim veren araştırma üniversiteleri
 • Finans, muhasebe ve pazarlama gibi işletme alanına odaklanan İşletme okulları
 • Fen, teknoloji, mühendislik ve matematik gibi fen bölümlerine odaklanan teknik enstitüler
 • Fotoğraf, çizim ve tiyatro gibi sanat dallarına odaklanan sanat okulları
 • İlk ve orta öğretim seviyelerinde eğitime odaklanan eğitim enstitüleri ya da öğretmen okulları

Lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler, özellikle belirli bir dil ya da bölgesel çalışmalar üzerine bir kariyer hedefliyorlarsa, yurt dışında okuma seçeneğini de göz önünde bulundurabilirler. Yüksek öğrenimini yurt dışında tamamlayan öğrencilerin sayısı git gide artmaktadır ve her yıl neredeyse 4 milyon öğrenci yurt dışında eğitim almaktadır. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür kurumu(UNESCO) İstatistik Kurumuna göre (UIS), Bermuda, Liechtenstein ve Lüksemborg'ta içlerinde olmak üzere sekiz ülkede yurt dışında okuyan öğrenci sayısının yurt içinde okuyan öğrenci sayısından daha fazladır. Yurt dışında okuyan öğrencilerden dörtte birinden fazlası Doğu Asya ve Pasifik ülkelerinden ve yüzde 15'i Kuzey Amerika ve Avrupa ülkelerinden gelmektedir. Uluslar arası öğrencilerin yaklaşık yüzde 30'u Amerika yada İngiltere'de okumaktadır ve geri kalanı Avusturalya (yüzde 8), Fransa (yüzde 7) ve Almanya'da (yüzde 6) okumaktadır.

Öğrenciler aşağıdaki birçok nedenden dolayı yurt dışında lisans eğitimi almak isteyebilir:

 • Farklı akademik disiplinlerde birçok alanda eğitim alabilme olanağıyla öğrenciler ihtiyaçlarına ve ilgilerine uygun bir program bulabilmektedirler.
 • Yeni bir dil öğrenme ve bulundukları ülkeyle ilgili eğitim alabilme olanağı mevcuttur. Örneğin Çince öğrenmek ve Çin üzerine eğitim alabilmek için en iyi yer Çin'dir!
 • Farklı bir kültür içerisinde eğitim alabilme. Dışişlerinde ya da uluslar arası işletme alanında kariyer edinmek isteyen öğrenciler yurt dışında okuyarak ve başka bir kültürü öğrenerek önemli deneyimler edinebilirler. Yurtdışında okuyan öğrenciler aynı zamanda yaşam boyu iletişimde olabilecekleri uluslar arası arkadaşlar edinebilirler.
 • Eğer gidilen ülkede ana dilden başka bir dil konuşuluyorsa, bu dilde yeterlilik edinebilirler.

Lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler yut dışında okumaya karar vermeden önce aşağıda belirtilenleri göz önünde bulundurmalıdırlar:

 • Yaşam giderleri de dahil olmak üzere, program ücretleri. Programlar ücretsiz ya da ucuz olsa bile yüksek yaşam ve seyahat giderlerini göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Ancak öğrencilerin kendi ülkesinde olduğu gibi yurt dışında da burs imkanları bulunmaktadır. Bu burslar çoğunlukla eğitim giderlerine ek olarak yaşam ve diğer giderleri de kapsamaktadır.
 • Dil becerileri gereklidir. Lisans düzeyindeki birçok program öğrencinin okuyacağı ülkenin dilinde öğretilmektedir. Bu dile aşina olmayan öğrenciler, dilde yeterlilik edinebilmek için bir ya da daha fazla yıl dil eğitimi almak zorunda kalabilirler. İngilizce, İspanyolca ya da Fransızca gibi diller söz konusu olduğunda öğrenci kendi ülkesinde de bu dilin eğitimini alabilir fakat Sırpça gibi daha nadir konuşulan diller için öğrencinin hedef ülkede eğitim alması gerekebilir. Yaygın olarak kullanılan bir dil olsa bile, öğrencilerin bu dili hedef ülkede, o kültürün içinde öğrenmesi daha kolay olacaktır.
 • Full time ya da part time gibi eğitim türleri. Çoğu uluslar arası öğrencinin, özellikle lisans öğrencilerinin eğitimlerini full time olarak tamamlaması istenmektedir. Ancak, hali hazırda o ülkede çalışma izni olan ve çalışan öğrencilerin part time eğitim alma fırsatı olabilir çünkü ülkede esas bulunma amaçları eğitim almak değil çalışmaktır.
 • Ailesi ile seyahat edecek öğrencilerin konumu. Aile bireylerinin dilde yeterlilik kazanması ve okula devam etmesi gerekebilir, kariyer planlarını askıya almaları gerekebilir.

Şimdi dünyadaki tüm üniversiteleri ve lisans programlarını araştırmaya başlayın. Eğer ne aradığınızı biliyorsanız direk o ülkenin ya da programın sayfasına gidebilirsiniz. Eğer kararsız iseniz, dünyadaki tüm lisans programlarını okuyarak araştırmanıza başlayabilirsiniz.

Devamını oku Daha Az